Znaczenie tatuażu jaskółka

1 lipca 2015
in Category: Znaczenie tatuaży
51757 8
Znaczenie tatuażu jaskółka

Znaczenie tatuażu jaskółka

Znaczenie i symbolika jaskółki

Jaskółka jest ptakiem bardzo popularnym w Polsce, kojarzonym z nadejściem wiosny i budzeniem się przyrody z zimowego snu. Jednak te skojarzenia nie wyczerpują symboliki tego niewielkiego ptaszka – jest ona bowiem bardzo różnorodna i sięga starożytności. Ogólnie uważana jest za zwiastun dobrych wiadomości, pozytywną wróżbę, znak wolności i odnowy, szczęścia w domu, nadziei i sukcesu.

Jaskółka w starożytności

W starożytnej Grecji jaskółki były szanowane i otaczane opieką, wierzono bowiem, że są wysłannikami Afrodyty i pilnują miru domowego. Pozwalano im więc budować swoje gniazda wszędzie, także na budowlach sakralnych.

Dla Chińczyków były one święte; symbolizowały odwagę, brawurę i nieustraszoność w obliczu zagrożenia; liczne są ich przedstawienia w malarstwie, w otoczeniu kwiatów brzoskwini, jako znak szczęścia i nadejścia wiosny.

W Egipcie kojarzono je z boginią Izydą – według wierzeń bogini ta nocą przemieniała się w jaskółkę, by latać dookoła grobu Ozyrysa i płakać. Dlatego też matki, które straciły dzieci wierzyły, że jaskółki zabierają ich pociechy do krainy zmarłych. Istniały też legendy, jakoby chelidonius, czerwony kamyk z żołądków młodych ptaków, miał magiczne właściwości. 

Muzułmanie widzieli w tych ptakach symbol wiary i trwałości.

W Japonii jaskółki budziły negatywne skojarzenia jako symbol oszustwa czy zdrady.

W Persji natomiast: zwiastun rozdzielenia przyjaciół i samotności.

Jaskółka na morzu

Jaskółki nie lubią latać daleko w morze, trzymają się raczej linii brzegowej, dlatego niegdyś, zanim wynaleziono urządzenia nawigacyjne, widok tych ptaków był dla marynarzy wspaniałą wiadomością: oznaczało to bowiem, że ląd jest blisko. Poza tym o jaskółkach mówi się, że potrafią wrócić do swojego gniazda bez względu na to, jak daleko pofruną. Dlatego zaczęto kojarzyć je z bezpiecznym powrotem do domu. Marynarze zaczęli tatuować sobie te ptaki na piersiach, dłoniach albo szyi po każdych pokonanych pięciu tysiącach mil morskich. Jako że podróże w dawnych czasach były bardzo niebezpieczne i wymagały ogromnej odwagi oraz wiedzy, wizerunek jednej lub tym bardziej kilku jaskółek na skórze był powodem do dumy, a marynarze noszący go cieszyli się wielkim szacunkiem. Wierzono też, że kiedy marynarz tonie, wytatuowane jaskółki opuszczają jego ciało i zabierają jego duszę do nieba.

Jaskółka – znaczenie ogólne

Ze względu na wyżej wymienione treści, jaskółka stała się symbolem przezwyciężania trudności. Ma jednak też znaczenie ochronne (dla tatuowanego) i przynoszące szczęście. Szerzej patrząc – zwiastuje nadzieję, usuwa złe energie i niestabilność w życiu, przynosząc siłę i powodzenie od bogów. Symbolizuje wolność i tęsknotę za nią, ale jednocześnie powrót do domu i wierność (ponieważ jaskółki dobierają się w pary na całe życie). Ptak ten bywa też kojarzony z proroctwem sukcesów finansowych.

Więzienne jaskółki

Jaskółka lata, gdzie chce i udaje się na długie wędrówki. Jest też symbolem nowego początku w życiu i powrotu do domu. Dlatego często pojawia się na skórze byłych więźniów, którzy wyszli na wolność. Za to wytatuowane na dłoniach mają zapewnić mocne i szybkie ciosy walczącego na pięści. Czasem można je też zobaczyć na gangsterskich tatuażach.

Rodzaje tatuaży z jaskółką

Znaczenie motywu jaskółki pogłębia się, kiedy towarzyszą jej inne elementy. O symbolice wzoru można więc mówić w kontekście całego rysunku.

Lecąca jaskółka – ma przynieść powodzenie, bogactwo i szczęście posiadaczowi

Jaskółka z kwiatem – symbol wiosny, nowego początku, odrodzenia, odnowy

Para jaskółek – miłość, wierność, lojalność, trwałość uczuć, symbol tatuowany chętnie przez zakochanych

Jaskółka z sercem przebitym strzałą – motyw tatuowany przez marynarzy, chcących upamiętnić przyjaciela, który zginął na morzu

Jaskółka z kartami/żetonami/kostką do gry – mają przynieść powodzenie hazardzistom

Jaskółka uwięziona (np. w klatce) – w czasach PRL-u była symbolem walki z systemem, obecnie jej znaczenie uogólniło się i kojarzy się je z marzeniem o wolności, możliwości decydowania o sobie samym

Dla kogo najlepszy jest ten wzór?

Jeśli zmagasz się z jakimiś problemami, własnymi demonami czy przeciwnościami, wizerunek jaskółki może przynieść ci nadzieję i otuchę oraz wiarę, że gdzieś czeka na ciebie stabilny ląd i już wkrótce wyrwiesz się z trapiących cię trudności. A kiedy troski miną, zmieni się w symbol tryumfu nad nimi i odzyskanej wiary w samego siebie.

Jeśli jesteś zakochany i pewien swojej miłości, albo tęsknisz o prawdziwym, szczerym i wiernym uczuciu, możesz wytatuować sobie parę jaskółek.

Jaskółka jest symbolem bardzo uniwersalnym – dlatego jeśli dla ciebie ma ona inne znaczenie, albo po prostu bardzo lubisz te ptaki – również nie wahaj się sięgnąć po ten wzór.

Gdzie umiejscowić tatuaż z jaskółką

Jaskółka może być każdej wielkości, dlatego łatwo wytatuować je niemal wszędzie. Jeśli mamy ochotę na większy rysunek, idealne będą klatka piersiowa, żebra, plecy czy ramiona. Mniejsze wizerunki świetnie sprawdzą się na kostce, karku czy na dłoni.

Poniżej prezentujemy najlepsze (przykładowe) Tatuaże z jaskółką z serwisu Pinterest:

,