Jak dbać o tatuaż?
Wykonanie tatuażu na swoim ciele jest niepodważalnie życiową decyzją. Warto aby projekt był przemyślany i przede wszystkim, wykonany przez osobę posiadającą duże doświadczenie i pracującą w profesjonalnym studio. Zachowanie higienicznych warunków podczas wykonywania tatuażu, jak i odpowiednia pielęgnacja tego obszaru po jego wykonaniu, są kluczowe zarówno dla zdrowia jak i dla późniejszego wyglądu, co jest szczególnie istotne w przypadku tatuaży kolorowych. Wykonanie tatuażu to dość duża ingerencja w powłokę skóry. Jak większość zabiegów estetycznych – również i ten niesie ze sobą możliwe wystąpienie komplikacji zdrowotnych. Właściwa pielęgnacja po zabiegu w znacznej mierze wpływa na minimalizowanie ryzyka powstania infekcji skóry. Jak zatem prawidłowo pielęgnować miejsca po tatuażu?
Pielęgnacja w pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu
Już po około 2 do 5 godzin po wykonaniu zabiegu należy ostrożnie zdjąć pokrycie tatuażu i dokładnie umyć miejsce letnią wodą, najlepiej z dodatkiem łagodne mydła antybakteryjnego. Zaraz po tym warto nałożyć cienką warstwę antyalergicznego, bezzapachowego kremu nawilżającego. Świetnie sprawdza się do tego kojący krem na odparzenia. Krem ten zawiera witaminę B5, która wpływa na szybszą regeneracje skóry, przez co przyspiesza gojenie się raz i zwiększa elastyczność naskórka. Dodatkowo działa ochronnie przeciw działaniu wilgoci – jednym słowem – spełnia wszystkie potrzeby wytatuowanej skóry. Następnie wytatuowane miejsce można, albo przykryć warstwą folii spożywczej, albo pozostawić je bez przykrycia – są na to dwie metody. Większość studiów zaleca powtórzenie procesu czyszczenia około 3-5 razy dziennie. Należy również unikać wystawiania tatuażu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nawet wygojone tatuaże, zwłaszcza kolorowe, mogą tracić intensywność barwy na słońcu. Całkowity czas gojenia, w zależności od wielkości i rodzaju tatuażu wynosi od około tygodnia, w przypadku małych i prostych projektów, po nawet kilka miesięcy w przypadku skomplikowanych i złożonych tatuaży. Najważniejsze jest unikanie wilgoci, zachowanie higieny i częste nawilżanie wytatuowanej skóry. Całkowicie normalnym objawem świadczącym o gojeniu się jest powstawianie strupków, które z czasem będą samodzielnie odchodzić. Absolutnie zabronione jest ich zdrapywanie czy też złuszczanie za pomocą pellingów. Po pierwsze, taka ingerencja może spowodować zakażenie bakteryjne, które najprawdopodobniej skończy się antybiotykoterapią. Po drugie, naruszając wierzchnią warstwę skóry można pozbyć się pigmentu i poważnie uszkodzić rysunek. Dlatego warto dać skórze czas na fizjologiczne wygojenie i jak najmniej ingerować w ten proces.
Dbanie o wygojony tatuaż
Jeśli minął określony czas i można stwierdzić, że wytatuowane miejsce jest całkowicie zagojone nie należy przerywać specjalnej pielęgnacji. Właściwe nawilżanie i zabezpieczanie tatuażu sprawi, że jego kolor będzie intensywny przez długi czas. Przed każdym wyjściem na słońce, należy pokryć skórę kremem z wysokim filtrem SPF (nawet 50 i wyższy). Regularne nawilżanie skóry jest nie tylko ważne dla zachowania koloru tatuażu. Nawilżona skóra ma mniejszą tendencję do przesuszenia i łuszczenia się. Jest bardziej napięta i mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Dzięki temu, zarówno kolorowy i monochromatyczny tatuaż będzie wyglądał po prostu bardziej świeżo a jego kolor nie będzie tak szybko blaknąć.
Porady dotyczące pielęgnacji miejsca po wykonaniu rysunku, mogą się delikatnie różnić w zależności od studia, a czasami nawet artyści z tego samego miejsca mogą mieć różne pomysły na to jak należy dbać o pielęgnację. Dobrze wykonany i pielęgnowany tatuaż nie powinien blaknąć. Jeśli jednak w niedługim czasie od jego wykonania, na skórze można dojrzeć rozjaśnienia i przebarwienia – warto umówić się do studio na konsultację i ewentualne wykonanie poprawek.