Gojenie tatuażu

25 marca 2019
in Category: Porady
9510 2
Gojenie tatuażu

Gojenie tatuażu

Tatuaż stał się w dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych metod trwałego zdobienia ciała. Aby jednak mógł stać się ozdobą w pełnym tego słowa znaczeniu oraz pięknie się prezentował powinniśmy koniecznie dowiedzieć się w jaki sposób należy o niego dbać oraz pielęgnować – zwłaszcza w okresie jego gojenia się. 
To jak reaguje nasze ciało na oraz skóra na tatuaż, a także szybkość procesu gojenia się jest oczywiście kwestią indywidualną i u każdego będzie przebiegać w swoim tempie, jednak standardowy czas gojenia zwykle wynosi do miesiąca czasu. 
Miejsce w którym został wykonany tatuaż za pomocą specjalnej igły oraz barwiących skórę substancji bezpośrednio po jego zrobieniu przypomina nam otwartą ranę z której sączy się krew, osocze oraz wydalany przez skórę nadmiar barwnika – dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do zainfekowania tej okolicy przez szkodliwe bakterie oraz zarazki i drobnoustroje, a także pomóc skórze jak najlepiej się zregenerować i wygoić tak, aby wróciła ona swoją kondycją do stanu sprzed wykonania tatuażu. 

Poniżej przedstawiono najważniejsze etapy gojenia się tatuażu:

  1. Etap I trwający od 1 do 6 dni.

    Rozpoczyna się już momencie ukończenia pracy tatuażysty, który naniesiony na skórę malunek dokładnie obmywa lenią wodą wraz z mydłem antybakteryjnym, a następnie szczelnie owija folią spożywczą uniemożliwiającą przedostanie się do wnętrza rany bakterii, które mogłyby wywołać zakażenie. 
    Po powrocie do domu należy bardzo delikatnie usunąć folię z miejsca tatuażu i ponownie bardzo delikatnie przemyć ranę czystą wodą wraz z naturalnym środkiem antybakteryjnym – najlepiej używając w tym celu czystej dłoni.  Bezwzględnie nie należy miejsca rany szorować oraz pocierać przy użyciu wszelkiego rodzaju gąbek lub myjek stanowiących siedlisko groźnych bakterii.  Starajmy się przemywać ranę jak najczęściej usuwając przy tym sączące się z niej substancje, które zasychając na powierzchni skóry objętej tatuażem mogłyby skutecznie utrudniać oraz spowalniać jego gojenie. Umytą ranę należy bardzo dokładnie i delikatnie osuszać przy pomocy jednorazowego ręcznika papierowego oraz smarować specjalnym preparatem natłuszczająco – ochronnym, który z pewnością zostanie nam polecony przez tatuażystę. W tym celu możemy również użyć kremu ochronnego dla niemowląt, którego skład jest jak najbardziej naturalny oraz bezpieczny. 
    Dzięki smarowaniu rany grubą warstwą kremu nie dopuścimy do jej zasychania i pojawiania się strupków, które znacząco mogłyby wpłynąć na jakość oraz wygląd tatuażu. Wraz ze strupkami można niestety usunąć także znaczną część barwnika, dlatego smarujmy i przemywajmy ranę tak często jak to możliwe. 
    Na noc należy bezwzględnie zabezpieczyć miejsce tatuażu przed jakimkolwiek kontaktem z pościelą lub ubraniem, zatem zaleca się owinięcie go folią lub użycie specjalnych podkładów dla osób starszych, które także doskonale zabezpieczą ranę przed kontaktem z bakteriami, a jednocześnie pozwolą skórze oddychać. Po wykonaniu tatuażu zaleca się także wzięcie kilkudniowego urlopu w pracy oraz pozostanie w domu w celu dokładnego wygojenia się tatuowanego miejsca. Będąc cały czas w domu nie musimy utrzymywać tatuażu stale zafoliowanego – pod warunkiem, że będziemy miejsce to często przemywać, odkażać oraz smarować i nie dopuścimy do jego kontaktu z ubraniem, lub chociażby sierścią zwierząt domowych oraz innymi substancjami czy przedmiotami mogącymi wywołać zakażenie bakteryjne.  Dostęp świeżego powietrza zdecydowanie przyspieszy proces gojenia się tatuowanego miejsca. 

  2. Etap Drugi trwający od 7 do 14 dni

    W tym okresie dochodzi do całkowitego złuszczania się martwego naskórka oraz tworzenia się strupków. Ponadto może towarzyszyć nam uporczywy świąd skóry – której z żadnym wypadku nie należy drapać. Nie wolno nam także pod żadnym pozorem zdrapywać strupków, bowiem wraz z nimi moglibyśmy usunąć także fragmenty tuszu i barwnika z powierzchni tatuażu. 
    W tym okresie tatuaż należy stale smarować – nawet do siedmiu razy na dobę, jednak warto zmienić krem z ochronnego na lżejszy – najlepiej nawilżający, który zdecydowanie przyspieszy proces usuwania martwego naskórka i regeneracji skóry.  Krem ochronny był nam potrzebny w pierwszym etapie gojenia bowiem blokował on głównie dostęp bakterii i zarazków do tatuażu – stanowiącego w tym okresie otwartą ranę. 
    Podczas etapu drugiego nie potrzebujemy już opatrunków, czyli wszelkich folii oraz podkładów ochronnych. 
  3. Etap trzeci trwający od 15 do 30 dni.

    Chociaż w tym okresie tatuaż w większości przypadków sprawia wrażenie wygojonego to jednak proces regeneracji oraz odbudowy uszkodzonego naskórka stale postępuje – z tego powodu wciąż musimy pielęgnować i nawilżać okolicę tatuażu. 
    W tym okresie możemy także udać się do salonu, w którym wykonano nasz tatuaż w celu kontroli procesu jego gojenia się. 

Podczas gojenia tatuażu należy bezwzględnie unikać:

  • wystawiania opalonej skóry na słońce
  • pływania – chlor może negatywnie wpłynąć na proces gojenia 
  • kosmetyków na bazie pochodnych ropy naftowej, które niszczą tatuaż
  • intensywnych treningów, bowiem intensywne wydzielanie się potu może zaszkodzić tatuażowi

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy w postaci ropy sączącej się z rany oraz utrudnione gojenie, bardzo silny bój i zbyt długo utrzymującą się podwyższona temperaturę w miejscu tatuażu – bezwzględnie udaj się do lekarza, ponieważ mogą one świadczyć o zakażeniu!