Znaczenie tatuażu celtyckiego

Marzec 12, 2014
in Category: Znaczenie tatuaży
215248 11
Znaczenie tatuażu celtyckiego

Po pierwsze dobrze w ogóle wiedzieć kim byli Celtowie: Celtowie (Galowie, Galatowie) – grupa ludów indoeuropejskich wydzielona na podstawie kryteriów językowych – tak donosi Wikipedia, ale warto przyjrzeć się im bliżej.

Sploty celtyckie

Jak zapewne zauważyliście, tatuaże celtyckie zbudowane są głównie z niekończących splotów, które symbolizują wieczność, a także niekończącą się miłość, wiarę, lojalność, przyjaźń. Więzy te określane są jako więzy życia lub więzy miłości. Pierwsze wzory celtyckie pojawiają się w 450 p. n.e.

Znaczenie tatuażu celtyckiego w wielkim skrócie:

 • więź
 • magia
 • rodzina
 • łączenie
 • uwolnienie
 • obietnice
 • ślub
 • przypomnienie
 • społeczność
 • połączenie
 • ochrona
 • Powodzenia
 • sieci
 • Śluby / Wiara
 • przeplatając

c40e9c0e2894aacb8349e26b726a2d08Plecionka Wieczności

Symbolizuje niekończące się koło życia (cykl przemian jak koło roku), wieczność, w wolnej interpretacji zwycięstwo życia nad śmiercią. Symbol to poczwórny węzeł na bazie koła.

 

 

silaPlecionka Tarczy, Siły

Jak sugeruje kształt, symbolizuje ochronę. Starożytni Celtowie dekorowali nią tarcze wojowników, ubrania dzieci, także jako symbol ochrony chorych osób. Symbol to węzeł na bazie tarczy.

 

Mother And Child Celtic Tattoo Designs 09

Plecionka Trójcy, The Triquetra Knot

W celtyckim chrześcijaństwie symbolizuje Trójcę Świętą, zwłaszcza używana przez katolików irlandzkich. Plecionka na bazie trójkąta, zwykle trzy pętle oparte na wspólnym okręgu. Wstążka ma oznaczać nierozerwalną więź, doskonałość, jedność świata. Wskazuje, że człowiek jest integralną częścią wielkiego systemu o jednolitej duchowości. Taka koncepcja zakłada, że dobro i zło są działaniem tej samej osobowości boskiej.

Inne znaczenia plecionki trójcy:

The Triquetra Knot tatuaz

 • Duch, Umysł, Ciało
 • Ojciec, Syn, Duch Święty
 • Matka, ojciec, dziecko
 • Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
 • Moc, Intelekt, Miłość
 • Twórca, Niszczyciel, Podtrzymującym
 • Tworzenie, konserwacja, Zniszczenie
 • Myśli, uczucia, emocje
 • Matka, Dziewica, Crone
 • Inny świat, Śmiertelny świat, Niebiański świat

Outstanding-Celtic-Cross-Tattoos-520x739Krzyż celtycki

Symbol wiary wszystkich Celtów. Koło mogło odnosić się zarówno do nimbu wieczności, symbolu Eucharystii, symbolu słońca (w odniesieniu do chrześcijaństwa, światło, boskość), jedna z legend mówi, że jest to symbol oczekiwania na mającą nadejść ewangelię przez przedchrześcijańskich druidów. Może też oznaczać zwycięstwo życia nad śmiercią, nimb zmartwychwstania na symbolu ukrzyżowania. Według jeszcze innych źródeł można się tam dopatrywać połączenia dwóch płaszczyzn – naszej rzeczywistej i innej, dostępnej dla ducha- i możliwości podróży między nimi. To jednakże miały symbolizować głównie przedchrześcijańskie równoramienne krzyże celtyckie z plecionkami

Krzyż celtycki był symbolem czterech stron świata:

 • północy, która reprezentuje mądrość, stabilizację i zimę
 • wschód, która symbolizuje wiedzę, uczenie się i wiosnę
 • południe symbolizujące witalność, pasję, siłę i lato
 • zachód symbolizuje zaś intuicję, emocje, i wewnętrzną wiedzę, a także jesień

Okrąg łączący wszystkie ramiona krzyża symbolizuje jedność i wiecznego cyklu życia i odrodzenia.

shamrock-tattoo-design8Shamrock

trójlistna koniczynka- jedność trzech idei. Wg ilandzkiej legendy użyta przez św. Patryka w celu zilustrowania istoty Trójcy Świętej, stała się narodowym znakiem Irlandii- zielona i świeża jak Szmaragdowa Wyspa. Symbolu tego chętnie używają ludzie zafascynowani charakterystycznym dla kultury celtyckiej spojrzeniem na świat- odzwierciedlenie wielu idei można znaleźć w przyrodzie, która nas otacza. Coś, co czasem wydaje się skomplikowane i kryje w sobie tajemnice, może również okazać się naturalne, bliskie nam, nie tak trudne w odbiorze, jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy- dziecięcej wrażliwości i prostoty.

Drzewo życia

Drzewo ma ogromne znaczenie w wielu kulturach. Poczynając od rajskiego ogrodu, gdzie rosły drzewa o przedziwnych owocach, symbolizujące duchowe wartości, czasem dość zgubne ze względu na swą potęgę. Drzewo Życia, symbolizujące swymi gałęziami kolejne poziomy rozwoju świata- powstanie różnych organizmów zamieszkujących ziemię. Jesion Odyna znany z mitologii skandynawskiej, na którym bohater wisiał pogrążony w swoistej medytacji i posiadł wiele tajemnic, m. in. wiedzę na temat run. Drzewo zwykle kojarzone jest ze spokojem, wiedzą, długowiecznością i mądrością. Znane są nam praktyki „przytulania się do drzew”, słuchania ich pieśni… 

Plecionka żeglarza

zwana tez miłosną plecionką, symbolizuje miłość, ponieważ składa się z dwóch splecionych z sobą elementów (dwa sznury splecione w jeden wezeł). Nazwa pochodzi stąd, ze celtyccy żeglarze chętnie używali tego ornamentu z myślą o swych ukochanych.

8 serc związanych celtyckim kołem

to symbol kobiecości, serca przeplatają się, w środku występuje splot przypominający motyw runy X. Uważany także za symbol miłości.

Claddagh

Claddaghto tradycyjny symbol irlandzki. Przedstawiany jako dwie dłonie trzymające serce, całość zwieńcza korona. Ręce oznaczają przyjaźń, serce miłość, a korona lojalność. Wyraża miłość i przyjaźń, uczucie. Prawie na pewno pochodzi z wioski Claddagh, obok Galway. Claddagh noszono na lewej ręce, zwrócony do wewnątrz, jeśli serce było zajęte. Jeśli jednak jesteś stanu „wolnego”, noś Claddagh na prawej ręce, zwrócony na zewnątrz, no i tak, żeby dało się go zauważyć 😉 . Shamrock- trójlistna koniczynka- irlandzki symbol św. Patryka oznaczający Trójcę Świętą.

Spirale:

Mogą występować w formie podwójnej, potrójnej lub poczwórnej, zarówno na bazie litery C, jaki i S. Do tej rodziny należą także triscele (triskeliony) o 3 ramienicach zakręcających, wywodzących się z tego samego środka (z zachowaniem kierunku zgodnego z ruchem wskazówek zegara). Spirale symbolizują zwykle ducha, czyjeś osobiste osiągnięcia w balansowaniu na granicy wewnętrznej świadomości i zewnętrznego „ja”. Mogą też reprezentować kosmos, niebiosa, fale wody. Jedna ze szkół rysowania spirali mówi tez o znaczeniu ich kierunku. Te zgodne z ruchem wskazówek zegara, a’deasail, to tradycyjne Gaelickie błogosławieństwo powodzenia. Poruszać się zgodnie z ruchem słońca oznacza być w harmonii z ziemią. Przeciwnie, geis czy czasem aspekty negatywne, są sygnowane za pomocą odwrotnych spirali. La Tene -duża liczba spirali i liściokształtnych wzorów. Mogą pojawiać się też kształty twarzy i zwierząt. Związane z naturą.

Triskele-(triskelion)

Triskelebył dla Celtów symbolem wręcz świętym. Reprezentował wieczny cykl życia, potrójny aspekt kobiecy, trzy etapy życia (młodość, dorosłośc i starość), trzy formy świata materialnego obecne w każdym przedmiocie: ląd, morze i niebo; w późniejszych czasach także Świętą Trójcę. Triskele rysuje sie od 3 punktów, z każdego wyprowadza się prawoskrętną spiralę, one zaś spotykają sie we wspólnym środku.

Znaczenie triskele:

 • działanie
 • cykl
 • postęp
 • rewolucja
 • konkurencja
 • naprzód

Poczwórny symbol-oznacza związek z czterema stronami świata, czterema żywiołami.

Prawoskrętna spirala-zgodna z ruchem słońca, wskazówek zegara (zaczynamy rysować od środka)-jeden z najstarszych celtyckich symboli- oznacza wzrost, rozwój, kosmiczną energię, w Irlandii była symbolem słońca (rysowana cienką, delikatną linią oznaczała zimowe słońce).

Lewoskrętna spirala – oprócz znaczeń przy geis, rysowana luźno oznaczała w Irlandii letnie słońce.

Podwójna spirala– symbol równonocy, zrównania dnia i nocy.

Dwuśrodkowa spirala-motyw związany z symbolami innych kultur, dualność natury, balans. Rzeźbiona w kamieniach symbolizowała płodność.

Motywy zwierzęce:

Ptaki

symbolizują przejście w zaświaty, związane z przejściem poprzez śmierć, śpiewające ptaki walijskiej bohaterki Riannon, matki Pryderiego, były zwiastunami zaświatów, lecz ich piękna pieśń mogła przywracać do życia zmarłych, żyjących zaś ukołysać do snu. Łabędzie i ptaki śpiewające swą zaczarowaną pieśnią w legendach uzdrawiały chorych.

Żuraw

– symbolizuje zmianę, lecz raczej wizualną, pozorną, niż dotyczącą istoty czegoś. Także jako symbol kary.

Kruk i wrona

w mitologii wrona związana jest z celtyckim aspektem bogini w aspekcie starej kobiety, także z Morrigan- boginią wojny. Jeśli zapowiadało się na bitwę, widziano wronę z czerwoną wstążką w dziobie i nie był to dobry znak dla wojowników, mógł zwiastować śmierć. Kruk zaś kojarzony był ze śmiercią i duchami śmierci, o ile wronie przypisywano aspekt żeński, kruk mógł symbolizować oba te aspekty. Ptaki te mogły w legendach być wcieleniem bóstw: wrona -Morrigan nad polem bitwy, kruk- władców zaświatów, związany z Branem Błogosławionym- walijskim herosem związanym z zaświatami. U Celtów kruk zwykle zwiastował nieszczęście.

Orzeł

symbolizował szlachetność, także mógł być związany ze śmiercią.

Paw

symbolizował czystość.

Dzik, odyniec, locha

symbol męskiej mocy, siły, dzikości, czasem okrucieństwa. Locha związana aspektem matki/starej kobiety, czyli kobiecej dojrzałości i mądrości.

Świnia

jest archetypem obfitości, uzdrawiani i nadawania kształtów.

Byk

symbol władczości, bogactwa, siły.

Jeleń, Łania

symbol duchowości lasu, w legendach był to ktoś w rodzaju leśnej bogini, także znajdujemy odniesienie do bóstwa o jelenich rogach- Cernnunosa. Białe jelenie były przybyszami z Zaświatów, bądź z Innej Krainy, Krainy Opowieści. Zwykle miały czerwone oczy i kopytka. Jelenie białe o błękitnych oczach to zaklęty lud księżniczki Funidy, czekający na śmiałka, który wyruszy w leśne ostępy, odnajdzie ukrytą studnię z klejnotem i zdejmie klątwę. Pojawienie się białego jelenia zwiastowało głęboką zmianę w życiu tego, kto go zobaczył.

Pies

poświęcony ludowi Faerie w Irlandii i Szkocji, psy traktowane jako te, które potrafią odnaleźć drogę do zaczarowanych miejsc.

Koń

symbol nocy, księżyca, cudów i magii. Szczególne znaczenie miały czarne i białe. „Nightmare” to zarówno klacz, jak i nocna mara. Także powiązane z morzem jako „kelpie”.

Łosoś

symbol wielkiej wiedzy, mądrości, tajemniczych misteriów, głębokich emocji. Łosoś Wiedzy, Fintan, pływał w studni natchnienia, nad którą rosły orzechy wiedzy.

 

Źródła:

http://tattoosymbolism.blogspot.co.uk/2012/03/celtic-knot-tattoo-symbolism.html
http://www.keltoi.pl/symbolika.html
A Ty co sądzisz?
,

Dodaj komentarz